Basics - A blog and magazine template
O POTRZEBIE ROZWOJU PSYCHICZNEGO

Jeśli właśnie czytasz ten artykuł (jesteś odbiorcą tych słów), oznacza to, że prawdopodobnie jesteś dorosłym, dojrzałym, ukształtowanym człowiekiem lub co najmniej – dojrzewającym, rozwijającym się stale i tworzącym własną tożsamość nastolatkiem. W jednym i drugim przypadku posiadasz już pewną ważną cechę – ŚWIADOMOŚĆ.

Znasz siebie – mniej lub bardziej, ale zapewne przynajmniej w podstawowym zakresie. Wiesz, co lubisz, czego nie, co Cię interesuje, a co nudzi, masz swój system wartości, priorytety, masz świadomość części swoich potrzeb, prawdopodobnie wiesz też, jak je realizować i zaspokajać. Potrafisz wymienić kilka swoich wad i zalet, być może wiesz nawet, jak odbierają Cię inni. Czy to wystarczy? Czy to już wszystko w kategorii „samopoznanie, autowiedza i samoświadomość”? Otóż nie. A nawet ABSOLUTNIE NIE – to dopiero początek. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. Słusznie. Często automatycznie, bez angażowania zasobów energii, niejako „mimochodem” – wraz z doświadczeniem i przeżytymi latami. Warto jednak pamiętać, że człowiek może też rozwijać się całe życie. To jednak, od pewnego momentu, nie dzieje się automatycznie, a decyzję o rozwoju podejmuje każdy sam – osobiście, świadomie i dobrowolnie.

Wiemy, że aby być dobrym i docenianym pracownikiem należy się rozwijać – uczestniczyć w szkoleniach, wyjazdach integracyjnych, sympozjach. Poszerzać zakres wiedzy zawodowej i podnosić poziom kompetencji. Racja. Aby być dobrym, efektywnym w wychowywaniu swojego dziecka rodzicem, warto poczytać poradniki, pooglądać programy z cyklu „Jak wychować dziecko” i poprosić o pomoc specjalistę – pedagoga, psychologa. Być może. Co jednak zrobić aby być JAKIMŚ człowiekiem. Zaradnym, mądrym, empatycznym, otwartym, powściągliwym, asertywnym, dostrzeganym (…możesz dopisać to, co dla CIEBIE ważne), ale przede wszystkim – zadowolonym z życia, usatysfakcjonowanym i szczęśliwym? Czy znamy receptę na szczęście? Jeśli spodziewasz się, że kilka kolejnych linijek będzie stanowić uproszczony przepis na życie – muszę Cię rozczarować.  Nic, czego owoce mają być słodkie, nie jest proste. Ale od czegoś trzeba zacząć…

Dbasz zapewne o siebie na wiele różnych sposobów – chodzisz do fryzjera, na solarium, dobierasz odpowiednio strój do okazji, ćwiczysz na siłowni lub zajęciach fitness, zakładasz biżuterię, odwiedzasz kosmetyczkę i generalnie masz wrażenie, że zrobiłaś/ zrobiłeś wszystko, aby w pełni o siebie zadbać. Czy rzeczywiście? A co z Twoim wnętrzem? Psychiką, emocjami, postawami, myślami , dążeniami, pragnieniami, rzeczywistym poczuciem własnej wartości? Czy to, jaka/jaki jesteś, w pełni odpowiada temu, jaka/jaki chciałabyś/chciałbyś być? Jak się okazuje, wygląd zewnętrzny, to jednak nie wszystko. Równie ważne, o ile nie najważniejsze jest zadbanie o to, co w środku. Bo nawet najpiękniejsza szata nie ozdobi pustego wewnętrznie człowieka. Jak się rozwijać i dbać o siebie w zakresie wnętrza, zapytasz… To jest właśnie to, co oferuje Ci Instytut. Warsztaty, treningi, szkolenia… Spotkania grupowe i indywidualne. Konsultacje, pomoc specjalistyczna, terapia i diagnoza. Niezależnie od tego, jakiej jesteś płci, ile masz lat, jakiej jesteś narodowości i w jakim zawodzie pracujesz – chętnie pomożemy Ci rozwijać się i wzbogacać wewnętrznie, poszerzać horyzonty i pracować nas sobą, dążyć do poczucia spełnienia życiowego i odnaleźć samego siebie.

Często chcemy zmieniać świat, ale zacząć należy do SIEBIE.

Blandyna Gałła - Kurmin